Borgare och adelsman av Molière

Borgare

Molières pjäs Borgare och adelsman är historien om den adelstokige borgaren Jourdin som gör vad som helst för att komma sig upp här i världen.

En klassisk Molièreintrig om att förblindas av drömmen att få tillhöra ett högre stånd, om att offra sin familj för att själv komma upp sig och om att sakna insikt om sig själv och sin dåraktighet. Molière bjuder även in publiken till att skratta åt honom själv och åt hans eget skrå. Vi träffar löjeväckande dansmästare och musiklärare som saknar självdistans och som tar sina patetiska verk på mycket stort allvar. Emellertid som i alla Molières komedier finns även ett underliggande allvar. Ibland sätter man skrattet i halsen när antagonisterna sätts på lite väl hårda prov. En komedi där förnuft och kärlek segrar och den skrytsamme straffas!

Borgare och adelsman spelas i Kulturskolans spelhåla på Nygatan 6

Sön   14/5 kl.18.30 Premiär

Tis    16/5 kl.18.30

Tors 18/5 kl.18.30

Lör   20/5 kl.16.00

Sön  21/5 kl.16.00

 

Biljetter bokas på Tfn 0418 - 47 45 43 måndag, tisdag och torsdag Kl. 10 - 16.30

Biljetter säljs också i biljettkassan en timme innan föreställning.

Länk till Facebook-evenemang >>

Mycket välkomna

  • Skapad
  • Träffar: 1610