På plats i våra nya lokaler

gallerian ingang

September månad går mot sitt slut och vi börjar komma i ordning i våra nya lokaler på Nygatan 6 i den ombyggda Gallerian.

Våra uppdragsutbildningar mot Allé- och PeterSvenskolan startade vecka 35. Merparten av skolans Kulturumkurser (med undantag av sång och tvärflöjt) startade första veckan i september. Nästa vecka startar även vår Kultisverksamhet för barn mellan 3 och 7 år.

Redan nu är det glädjande vilken respons vi har fått på de nya lokalerna. Alla som besöker oss är positivt överraskade och många utanför verksamheten är nyfikna. Under kulturnattsveckan (v.41) kommer vi att ha formell invigning av Kulturskolan 2.0.

Fredagen 14/10 mellan 18.00 och 22.00 har allmänheten möjlighet att besöka oss då vi visar upp vår verksamhet och våra nya lokaler under Kulturnatten. Måndag till onsdag under skolornas höstlov (v.44) finns det möjlighet att besöka Kulturskolan för att delta i prova-på-verksamhet mellan kl.13.00 och 16.00.

Angående höstlovsaktiviteterna så återkommer vi på den här sidan med tider och innehåll när det närmar sig.

  • Skapad
  • Träffar: 1613